Środa
W ramach akcji uczestnicy warsztatów mogli dowiedzieć się jak udzielać pierwszej pomocy z zakresu min. RKO, kompletowania apteczki dla zwierzaków, rozpoznawania niepokojących objawów i wzywania/zapewniania dla nich specjalistycznej pomocy. Akcja miała również wymoara charytatywny i podczas warsztatów odbyłą się zbiórka karmy dla schroniska dla zwierząt w Opolu.
Niedziela
Zbiórka materialna i finansowa dla jednej z potrzebujących rodzin (głównym celem jest materialna pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej poprzez organizowanie potrzebnych artykułów lub też zbiórki pieniężne na zakup konkretnego artykułu)
Piątek
29.11.2024 r. odbył się „Salon maturzystów” czyli dzień otwarty dla różnych wydziałów i uczelni na terenie Uniwersytetu Opolskiego. W ramach Wydziału Lekarskiego IFMSA-Poland Oddział Opole wystawiło swoje stanowiska na których ukazywaliśmy jak prawidłowo samobadać piersi i jądra, jak szyć chirurgicznie, opowiadaliśmy o zajęciach z anatomii i histologii, układaliśmy anatomiczne puzzle i oglądaliśmy tkanki pod mikroskopem. Przeprowadzaliśmy także zajęcia z I pomocy, dodatkowo stanowisko chirurgiczne wyposażone było w symulator laparoskopii, na którym przyszli studenci mogli poczuć się jak na prawdziwym bloku operacyjnym. W całym dniu wzięło udział ok 1500 maturzystów z całego województwa. Transport materiałów odbył się dzień przed akcją w...
Czwartek
28.11.2024 odbyły się warsztaty Technik Karmienia Piersią prowadzone przez Panią mgr położnictwa. 12 studentów każdej z 2 tur uczyło się jak prawidłowo karmić naturalnie noworodka oraz jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów. W organizacji akcji wzięły udział 4 osoby, każda z nieco innym zapleczem zadań.
Piątek
Kurs języka migowego to cykl spotkań warsztatowych, mający na celu zapoznanie lub doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem migowym przez studentki i studentów kierunków medycznych. Znajomość języka migowego pozwoli lepiej komunikować się z pacjentami głuchymi, czyniąc gabinet bardziej inkluzywnym. Warsztaty poprowadzili przedstawiciele SKN Chirurgii Onkologicznej. Na spotkaniu uczestnicy ćwiczyli podstawy języka migowego - alfabet, proste dialogi z pacjentem oraz poznawali podstawowe objawy i badania. Przeprowadzone zostały 2 tury po 1,5h, w trakcie których szkoliliśmy po 12 studentów.
Środa
20.11.2024 odbyły się warsztaty szycia chirurgicznego dla początkujących dot. technik szycia chirurgicznego. W warsztatach uczestniczyło 12 studentów na turę z różnych kierunków medycznych UO. Każda z dwóch tur trwała 1,5 godziny. Dodatkowo został wygospodarowany czas na transport materiałów, przygotowanie sali i sprzętu multimedialnego oraz sprzątanie po wydarzeniu i ponowny transport materiału. W organizacji akcji wzięło udział 6 osób, każda z nieco innym zapleczem zadań.
Piątek
Akcja profilaktyczna mająca na celu szerzenie wiedzy na temat nowotworów jąder i prostaty oraz ogólnego zdrowia mężczyzn. Podczas akcji rozmawialiśmy o niepokojących objawach, metodach badania oraz leczenia, a także przeprowadzaliśmy instruktaż samobadania jąder na silikonowych fantomach. Podczas miesiąca odbyło się kilka akcji w różnych lokalizacjach.
Wtorek
Akcja przeprowadzana w październiku mająca na celu szerzyć świadomość na temat raka piersi o charakterze happeningu, skupiająca się na przekazywaniu wiedzy nt. raka piersi. Ma ona w założeniu promować wśród kobiet zachowania prozdrowotne i zachęcać do regularnych badń kontrolnych. Jednocześnie przekazujemy jak samobadać piersi oraz cel tego badania. Akcja została przeprowadzona 29.10.2024 od godziny 8.00 do 10.00 w formie stoiska edukacyjnego w holu przy głównym wejściu do Uniwersytetu Opolskiego oraz od godziny 15.30 do 20.00 w galerii handlowej Solaris.
Sobota
Akcja integracyjna mająca na celu wspólne wyjścia w teren, połączona z warsztatami rozpoznawania grzybów trujących i jadalnych oraz dyskusją na temat toksykologii
Piątek
25.10.2024 odbyły się warsztaty szycia chirurgicznego dla początkujących dot. technik szycia chirurgicznego. Pierwsze dwie tury 14:00-15:30 oraz 15:30-17:00 odbyły się w ramach akcji peer support i skierowane były dla studentów I roku kierunku lekarskiego. Tura 3. czyli 17:00-18:30 była skierowana dla wszystkich studentów kierunków medycznych. W każdej turze warsztatów uczestniczyło 12 studentów. Dodatkowo został wygospodarowany czas na transport materiałów, przygotowanie sali i sprzętu multimedialnego oraz sprzątanie po wydarzeniu i ponowny transport materiału.
Poniedziałek
Peer support 2024/2025 to akcja mająca na celu wprowadzenie nowych studentów wydziału lekarskiego w strukturę działania wydziału i uczelni. Jest to akcja, która dodatkowo pozwala zaznajomić studentów z IFMSA-Poland, szczególnie w trakcie spotkania „How to IFMSA?”, podczas którego przedstawiliśmy Zarząd Oddziału, programy stałe w których będą mogli wziąć udział oraz zachęciliśmy do objęcia funkcji asystenckich. W trakcje akcji przeprowadzaliśmy wiele inicjatyw jak dzień adaptacyjny, integracja, gra terenowa, study buddy oraz warsztaty szycia chirurgicznego – rozliczone osobno.
Czwartek
Opieka nad incomings z programu SCORE i SCOPE w miesiącach sierpień i wrzesień
Piątek
W ramach akcji uczestnicy warsztatów mogli dowiedzieć się jak udzielać pierwszej pomocy z zakresu min. RKO, kompletowania apteczki dla zwierzaków, rozpoznawania niepokojących objawów i wzywania/zapewniania dla nich specjalistycznej pomocy. Akcja miała również wymoara charytatywny i podczas warsztatów odbyłą się zbiórka karmy dla schroniska dla zwierząt w Opolu.
Sobota
Podczas wydarzenia z zaproszenia Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia zorganizowaliśmy stoisko pomiaru glikemii przygodnej oraz edukacji na temat cukrzycy. Stoisko działało w godzinach 12:00-15:00, w akcji wzięła udział 1 wolontariuszka.
Wtorek
W ramach 7. urodzin Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu (USK) nasi wolontariusze IFMSA-Poland Oddziału Opole zorganizowali stoiska profliaktyczno-edukacyjne z zakresu: -Pomiaru ciśnienia tętniczego oraz edukacji nt. nadciśnienia tętniczego-Edukacji nt. nowotworów jąder i prostaty oraz nauki samobadania jąder na specjalnych fantomach-Edukacji nt. nowotworów piersi oraz nauki samobadania piersi na specjalnych fantomach Stoiska zostały zorganizowane w ramach akcji "Profilaktyczna Siódemka na 7-lecie USK", dnia 18.06.2024 r.Stoiska działały w godzinach 8:30-14:30. W akcji wzięło udział 7 wolontariuszy.
Piątek
Tematem tegorocznej konferencji jest: „Interdyscyplinarność drogą do sukcesu terapeutycznego” W tym roku zorganizowane zostało 8 sesji ustnych i 1 plakatowa: 1. Chirurgia 2. Ginekologia, neonatologia, pediatria 3. Interna (kardiologia, nefrologia, gastroenterologia, diabetologia) 4. Interna (alergologia, dermatologia, reumatologia, endokrynologia) 5. Medycyna ratunkowa , intensywna terapia, anestezjologia 6. Onkologia, hematologia 7. Ortopedia, fizjoterapia, neurochirurgia 8. Psychologia, psychiatria, neurologia, medycyna rodzinna W wydarzeniu wzięło udział 85 uczestników czynnych, 217 biernych oraz zaproszeni goście i komitet naukowy. Odbyło się 15 sesji warsztatowych, 2 panele dyskusyjne. Wydarzenie miało charakter ogólnopolski. 23 osoby należały do Komitetu Organizacyjnego, każda z nich miała określone funkcje.
Sobota
Piknik Naukowy UO to jednodniowe wydarzenie, mające na celu przybliżyć uczestnikom cząstkę wiedzy jaką mogą zdobyć na różnych kierunkach studiów Uniwersytetu Opolskiego. W ramach akcji IFMSA-Poland Oddział Opole wystawiła stanowisko szycia chirurgicznego wraz z symulatorami laparoskopii oraz stanowisko samobadania jąder i piersi. Uczestnicy mogli mierzyć się z podstawowymi manewrami i technikami szycia oraz mogli spróbować swoich sił w roli chirurga laparoskopowego. Nasi wolontariusze również wcielili się w rolę prelegentów, szerząc wiedzę na temat profilaktyki i leczenia nowotworów piersi i jąder.
Czwartek
Akcja mająca na celu zwrócenie uwagi na profilaktykę infekcji przenoszonych drogą płciową ze szczególnym uwzględnieniem zakażenia HIV. Projekt jest skierowany przede wszystkim do osób młodych i wykorzystuje niecodzienne formy edukacji w przestrzeni publicznej - poprzez jazdę specjalnymi pojazdami ulicami polskich miast. Dzięki swojej oryginalności akcja pozwala na dotarcie do szerokiego grona osób i modelowanie ich zachowań, a także promocję powszechnego wykonywania testów w kierunku HIV. Tegoroczny autobus kursował od Politechniki Pruszkowskiej, aż do Politechniki Sosnowskiego w Opolu zatrzymając się po drodze pod Uniwersytetem Opolskim, gdzie w tym czasie odbywały się Piastonalia. Wolontariusze, uzbrojeni w tematyczne gadżety przygotowane na potrzeby akcji...
Poniedziałek
Wiosna Pokoleń to wydarzenie, które ma łączyć pokolenia, dlatego skierowane jest do seniorów i seniorek, młodzieży i aktywnych zawodowo, bo nic tak nie łączy, jak wspólne działanie. Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi, jak ważna jest wymiana wiedzy, doświadczeń oraz poglądów między pokoleniami. Była to idealna okazja do przebadania około 150 osób należących do grupy zróżnicowanych wiekowo uczestników. Badanie ciśnienia oraz glikemii cieszyło się szczególna popularnością wśród seniorów. Oprócz naszego stanowiska do grona zajmujących się promocja zdrowia i aktywnego stylu życia należeli rownież NFZ, Krajowa Izba Fizjoterapeutów, ZUS oraz AZS. Wydarzenie to pozwoliło na realizacje idei integracji międzypokoleniowej w lokalnym środowisku....
Piątek
Noc nauki odbyła się 17 maja 2024 roku na terenie Kampusu Uniwersytetu Opolskiego (ul. Oleska 48) w godzinach 19:00 – 23:00. Wydarzenie to obyło się w ramach kolejnej już edycji Opolskiego Festiwalu Nauki. Organizatorami głównymi byli m.in. Uniwersytet Opolski, Politechnika Opolska, a także IFMSA-Poland Oddział Opole.W ramach Nocy Nauki zorganizowaliśmy warsztaty szycia chirurgicznego oraz stoisko edukacyjne dotyczące podstawowych zabiegów resuscytacyjnych, które działało w godzinach 19:00-23:00. Warsztaty szycia chirurgicznego odbyły się w 1 turze i były otwarte dla wszystkich uczestników Nocy Nauki. Chętni mogli nauczyć się podstawowych umiejętności chirurgicznych oraz spróbować swoich sił w grach manualno-edukacyjnych przygotowanych na symulatorach laparoskopowych.Udział wzięło...